среда, 14 октября 2015 г.

Світоглядне та патріотичне виховання учнів на уроках літератури рідного краю (матеріали методичного об'єднання вчителів української мови та літератури м. Ужгорода, проведеного на базі ЗОШ І-ІІІ ст. №7 )









вторник, 13 октября 2015 г.

Гулей Інга Миколаївна "старший вчитель"



Тема уроку.  «Весь світ був як казка, повна чудес,таємнича, цікава, страшна» (за повістю М.Коцюбинського «Тіні забутих предків»
Мета уроку: -розглянути картини життя і праці гуцулів, яскраве і глибоко психологічне відтворення їхнього світогляду та світовідчуття, допомогти учням усвідомити самобутність гуцулів, розкрити їхнє своєрідне міфологічне світовідчуття;
- удосконалювати вміння готувати повідомлення за додатковими джерелами інформації;
- сприяти вихованню уважного ставлення до природи, вміння помічати всю красу  Божого світу, бажання відкривати його таємниці та оберігати його; усвідомлювати необхідність здорового способу життя.

Тип уроку: комбінований

Обладнання:  мультимедійна презентація, портрет  М. Коцюбинського, диск із однойменним фільмом С.Параджанова, колаж з карпатськими краєвидами, роздатковий матеріал
                                                                                                                                 Епіграф
Природа-це книга,яку необхідно прочитати і правильно зрозуміти
Мікаель Налбандян
Хід уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Вступне слово вчителя
         Слайд 1
         Сьогодні ми поринемо у світ природи, у той чарівний, дивний край, де гори сягають небес, де швидкі потоки стрімко несуть свої води, де світ природи став світом людини, бо у цьому краю змішалося  і переплелось під плином віків таємниче минуле, буденне сьогодення та невідоме майбутнє.
         Іноді здається,що серед цих величних гір зупинився час, аж-ні: тут все змінюється, рухається, живе своїм життям. Цей дивовижний край - Карпати, гірський масив , що розташувався на заході  України. Нам, жителям Закарпаття, цей край здається близьким: тільки виглянь у вікно і ось вони-гори, такі близькі і знайомі. На запитання «Чи були ви у Карпатах?», я  переконана, що більшість із вас відповість : «Так». Але побувати в горах і відчути їх, доторкнутись до них - це зовсім різні речі. Тож сьогодні ми з вами спробуємо заглянути за завісу таємничості цього дивовижного світу, де людина поєдналася з природою, де живуть щедрі душею люди , які називають себе гуцулами.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми і мети уроку. 
           Слайд 2
ІV.  Актуалізація опорних знань.
Евристична бесіда
         -Як у Коцюбинського виник задум написати повість «Тіні забутих предків?»
         - Чому цей твір названо «Тіні забутих предків»?
         -Про що цей твір?
         -Який епізод твору вас найбільше вразив? Обгрунтуйте свою думку.
Вчитель. У творі використано багато слів характерних для людей певного регіону. Такі слова називаються діалектизми.
              Слайд 3
Розгадування кросворду
1.Гірська стежка(плай)
2.Худоба (маржинка)
3.Обгороджений сінокос, неподалік від оселі(царинка)
4.Вогнище (ватра)
5.Чаклун (мольфар)
6.Смереки, рід ялинок (гаджуги)
7.Штани (гачі)
Ключове слово: природа

V.Опрацювання навчального матеріалу
Вчитель.
         Михайла Коцюбинського завжди вабив світ природи. Саме тут він  справді жив, творив, набирався душевних сил. Карпатський край справив на письменника незабутнє враження. У листах з Карпат він писав: «Якби ви знали,яка тут велична природа,який цікавий народ гуцули,з багатою своєрідною психікою, з буйною фантазією, дивними звичаями і мовою».
         -Тож що це за народність, яка так зацікавив письменника?
Досліджували це питання « Дослідники»
А зараз ми почуємо повідомлення про Гуцульщину і людей, які тут проживають 
Повідомлення учнів.
Учень 1.Слайд 4
         Населення Карпат - це лемки , бойки і гуцули.
Багато вчених досліджували, але поки що не прийшли до одностайної думки звідки  походить назва «гуцул». Існує декілька версій щодо походження. За однією назва "гуцул”  – тюркського, половецького, печенізького походження, деякі вчені пов’язують назву "гуцул” з іменем Гецила – братом князя Великої Моравії Ростиславом. Є ще одна версія, яка переконує, що слово походить від молдавського слова "гоц”, "гуц” – "розбійник”, "опришок”.
Учень 2.Слайд 5,6
Горяни є надзвичайно  своєрідним народом, у його культурі зберігається багато специфічних рис, зумовлених особливостями гірського ландшафту,ізольованістю побуту і певною мірою  консервативністю.
Споконвіку гуцули займалися скотарством, лісовими промислами, сплавом лісу на гірських річках. Через природно-географічні особливості Карпат землеробство  було розвинуто слабо. Гуцули відомі художніми промислами, обробкою металу, гончарними виробами, килимарством.
Сьогодні історико-етнографічна територія Гуцульщини  охоплює південні частини Надвірнянського, Косівського та Верховинський район Івано- Франківської області, південну частину Вижницького району, Путинський район Чернівецької та Рахівський район Закарпатської області. Її територія становить 9204 квадратних кілометрів. Тут у 6 містах і 13 містечках (селищах міського типу) та в 243 селах проживає за даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року 469тис. 992 мешканці.
 Вчитель.
         Цей самобутній край з своїми законами буття , колоритом полонив М. Коцюбинського. Проте письменник, хоч і був зачарований карпатськими краєвидами прагнув, як  він сам говорив, написати правду про гуцульське життя. Саме тому він не просто описує велич природи, оригінальні вірування, обряди та звичаї карпатців , а намагається зазирнути в душу людини, щоб зрозуміти чим вона живе, чому радіє ,чим засмучується, на що сподівається , як на фоні природи формується  людський характер, внутрішній світ, врешті решт доля людини.
 У повісті порушено ряд проблем соціального, естетичного, морального, філософського характеру.
         - Вдома ви визначали проблеми порушені у повісті. Назвіть їх.
                          Слайд 7
Проблематика
-гармонія між людиною і світом природи
-проблема соціального буття народу
-добро і зло або людська мораль
-сила кохання і неможливість існування без нього
-вплив мистецтва на людину
-сенс життя і смерті
Вчитель .
         Однією із проблем є гармонія світу людини і світу природи. Саме на ній ми сконцентруємо увагу на сьогоднішньому уроці. Протягом уроку ви спробуєте визначити якими складовими представлений світ природи у повісті «Тіні забутих предків». Отож вашим завданням буде заповнити таблицю, яку ми розглянемо наприкінці уроку.
         У повісті «Тіні забутих предків» світ людини і світ природи настільки тісно переплелися, що ми бачимо людину як частинку природи, а життя людей поєдналося з первісними уявленнями предків про Всесвіт, міфічний світ.
                       Презентація про міфічні уявлення гуцулів (Слайди………………).
Вчитель. Таке уявлення про світ можуть створити людини які  живуть у гармонії з природою, які навчилися її не тільки бачити, а відчувати, бо вона і стала їхнім життям, їхньою долею.
         Подивіться на ці краєвиди. Хіба не краса? Так і хочеться помандрувати у гори, зайти далеко-далеко,де інший світ, інші люди, зі своїми віруваннями, своєю мовою, своєю культурою. Своїм, таким   не схожим на наше галасливе міське життя. 
          Красу природи можна побачити, намалювати, сфотографувати, а можна змалювати її художнім образним словом, як це зробив М.Коцюбинський. У повісті багато описів природи.
         -Які описи природи видалися вам найпоетичнішими? Зачитайте їх і обгрунтуйте свій вибір.
Учні зачитують уривки 2
Н-д.1. «Та ось з-за гори встає вже бог-сонце…А долом Черемош мчить, жене зелену кров гір,неспокійну й шумливу…» (с.350)
2.Полонина!...що його голос пропав би у сих просторах…» (с.354)
3. «Води обляли кругом полонини…..будить зі сну полонину»(с.367-368)
Вчитель. Чудові картини природи, чи не так. Проте дивовижний карпатський край став тлом на фоні  якого  ми бачимо труднощі повсякденного життя горян, яким постійно загрожує небезпека, як від природи так і один від одного.
         -Яким показано у творі  щоденне життя гуцулів?(Людське життя сповнене важкої праці, небезпек (смерть Олекси), повністю залежали від сил природи, бо вели натуральне господарство)
Вчитель.Михайло Коцюбинський не тільки змалював неперевершену красу карпатського краю, але як тонкий психолог зумів заглянути в душу людини, зрозумілим , чим ця душа живе.
         Світосприйняття гуцулів найповніше передано через образ Івана, а сюжет твору розвивається через показ не стільки зовнішніх, скільки внутрішніх подій життя героя.
                   Бесіда з елементами дослідження  художньої тканини твору.
           якій родині виріс Іванко і чим він відрізнявся від своїх сестер та братів?
          -Як проводив Іванко час у дитинстві? Про що свідчить його зустріч із щезником? ( Іван був наділений багатою уявою, справді вірив у духів природи і був готовий до зустрічі з ними)
         - Чому весь світ був для нього «як казка,повна чудес».
          -  Не зважаючи на те, що батьки дітей люто ненавиділи одне одного, Іван та Марічка потоваришували. Що єднало їх у дитинстві і юності?             
         (Обоє талановиті: він-грає на флоярі, вона складає і співає коломийки) 
                            Фільм…уривок…(03.21)
         - Чи можемо сказати, що Іванко та Марічка були дітьми прекрасної природи, жили за її законами, і ніщо в їхніх стосунках не порушувало природної чистоти?
         -Чи закінчується казка малих гуцулят?(Ні)
         -Як вона переходить у світосприйняття дорослих молодих людей?(Казка малих дітей по-новому  оживає в повірях та обрядах,у побожному ставленні до сил природи, в поетизації праці. Найкраще це помітно під  час перебування Івана на полонині.
                            Фільм4 (03.08)
-Про що в горах сповіщають трембіти?
-Чи можемо ми стверджувати, що процес народження сиру є своєрідним чаклуванням? Зачитайте цей уривок.
 -За допомогою яких образотворчих засобів автор змальовує цей процес  народження сиру.
 Вчитель. Зверніть увагу : їжа, яку готували з любов’ю, натхненням, ніби чаруючи  під час цього процесу її приготування,  обов’язково несе в собі ту позитивну енергетику, яка робить її корисною і здоровою.
 Вчитель. Ми вже багато говорили про звичаї та вірування гуцулів, і певно ви помітили , що світ казки  не закінчується разом із дитинством, а супроводжує людину протягом життя. У дорослому віці фантастичні уявлення не зникають,а набирають інших форм Стихії природи завжди правлять світом людини.
-  Пригадайте  легенду про гори, яку почув Іван на полонині. Хто за цією легендою створив гори? Поясніть як ви це розумієте.                                                                                                ( Вони –справа рук не Бога, а сатани, бо таять у собі не тільки красу,а й небезпеку,лихо і смерть).
Вчитель.
          Справді автор не ідеалізує життя в Карпатах, немає в творі сліпого замилування природою. Навпаки, ми відчуваємо, яким важким є життя людей , якими суворими є умови праці. Про це свідчать трагічні випадки з життя лісорубів, нелегкі умови праці вівчарів та скотарів, важке господарювання в умовах суворої стихії. Жорстоким присудом гір для Івана стала смерть Марічки. Саме загибель коханої, рідної душі поділила життя Івана навпіл: до і після.
         -Чи зміг знайти Іван сили жити далі? Що врятувало його від духовного зубожіння?
Вчитель. Іван- справжнє дитя природи. Саме серед неї він навчився любити, духи природи подарували йому мелодію, яку він так довго шукав, і ,певно, то була мелодія щастя. Вона відібрала у нього найдорожче, але саме у ній він шукав порятунок, а згодом і забуття.
         -Чому  Іван вирішив одружитися на Палагні? («Бо треба було якось газдувати»)
         - Що давало йому сенс жити далі?   («Тепер він мав коло кого ходити. Не був жадний багатства-не на те гуцул жиє на світі,- саме плекання маржинки сповняло радістю серце. Як дитина для мами-такою була для нього худібка. Весь час, всі думки займала турбота про сіно, про вигоди маржинці».
Вчитель. Природа і праця давали сили жити далі, хоч частина душі Іван  померла разом з коханою.
Проте  жити лише споживацькими інтересами, не відчувати серцем красу зовнішнього світу Іван не зміг, тому й гине фізично.
VІ.Закріплення вивченого
Вчитель. Давайте спробуємо як підсумок  схематично зобразити  якими складовими представлений світ природи у повісті « Тіні забутих предків»
Зразок.                                       Світ природи
Краса пейзажів
Міфологічні істоти
Язичницькі символи землі,вогню,води
Здоровий спосіб життя
Формування духовної людини

Вчитель. Давайте повернемося до епіграфу нашого уроку. Чи можемо ми стверджувати, що гуцули розуміли закони природи тому й жили в гармонії з нею?
         -А чим для вас є природа? Як ви її відчуваєте?
         -Чи можемо ми стверджувати що природа формує духовний і моральний світ людини?
         -Чому ж ми люди з кожним роком все більше і більше віддаляємося від світу природи? Ми безжально нищимо те, що берегли наші предки.
 Вчитель. Тож спробуйте на хвилину уявити ,що звертаєтесь до своїх потомків. Створіть гасло, як змусить їх повернутись до світу природи, відверне від них небезпеку духовного зубожіння.(підготувати листки, які кріпитимуть до дошки)
Відповіді учнів….
 Метод незакінченого речення.
 «Світ природи для мене –це…»
VІІ. Підсумки.
Заключне слово вчителя.  Світ природи-це та домівка, яка наповнює нас енергією життя. Тільки на лоні природи людина набирається сил стає фізично , духовно і морально здоровою особистісю. Памятайте про це, а я хочу завершити урок словами Гете: «Природа-це казка,яку треба читати серцем».

Гулей Інга Миколаївна "старший вчитель"



Тема уроку. І.Франко «Легенда про вічне життя». Драматизм людських стосунків, роздуми про доцільність безсмертя людини, взаємне кохання як критерій щастя, неможливість його досягнення.
Мета уроку:ознайомити з філософською поезією І.Франка,допомогти учням усвідомити ідейний зміст поезії « Легенда про вічне життя»; розвивати комунікативні навички висловлювати власні думки і враження від прочитаного; поглиблювати вміння аналізувати, зіставляти явища літератури та життя; виховувати усвідомлення того,що любов-найвеличніше з людських почуттів, яке необхідно берегти й цінувати.
Тип уроку: комбінований
Форма уроку: урок-диспут
Обладнання:текст твору, мультимедійна презентація.
                                                                  Ми-янголи з одним крилом. Літаємо
                                                                   тільки тоді,коли когось обіймаємо.
                                                                                     Бруно Ферреро
                                                       Хід уроку
І. Оргмомент
Вступне слово вчителя.
         Кожна людина мріє бути щасливою, але не кожна розуміє, що однією із складових щастя,однією із найшляхетніших цілей життя й одним із найбільших виявів людяності є любов. Саме вона підносить людину до небес і може скинути у прірву розпачу,кличе на подвиги і провокує зради, змінює долі й творить історію. Недарма, саме любов проголошено у Біблії найвищою людською чеснотою. Тож,як ви вже, певно, здогадалися сьогодні ми поговоримо про любов-таємне і святе почуття , оспіване багатьма письменниками, й І.Франком зокрема.

ІІ. Актуалізація опорних знань.
         Говорячи про любов ми не можемо не пригадати збірку І.Франка
«Зів’яле листя», яка є шедевром інтимної лірики в українській літературі.
-Яким людським почуттям пройняті рядки цієї збірки? Вмотивуйте свою думку.
-Чим для письменника, на вашу думку, було кохання –спокусою,
благословенням чи тяжким гріхом?
А зараз ми послухаємо у вашому виконанні поезію «Чого являєшся мені у сні?» ( Читає 1 учень)
Чи готовий автор цих рядків відмовитись від почуття, яке спопеляє його душу? (Ні) А чому?
 ІІІ.Мотивація навчальної діяльності.
Тема любові звучить не тільки у поезіях « Зівялого листя». Письменник неодноразово звертається у своїх творах до теми  взаємного кохання, яке окрилює людину, і не залишається байдужим до драми тих,чиє серце розбилось від нещасного кохання.
Оголошення теми, мети (запис у зошити)
ІV. Вивчення нового матеріалу
Вступне слово вчителя.
У 1898 році, через два роки після виходу друком збірки «Зів’яле листя», світ побачила ще одна збірка ліричних творів І.Франка. Поет назвав її «Мій Ізмарагд».
Коротке повідомлення учня про збірку,її назву, основні мотиви
( слайд 2,3,4)
Саме у цій збірці було вміщено «Легенду про вічне життя»- твір, у який ми будемо вивчати на сьогоднішньому уроці.
Вічність…Це слово завжди ніби приховує якусь таємницю, манить до себе. Люди завжди бажали отримати «вічне життя»-кожен по-своєму. Але чи варто про це мріяти, чи хоче людина побачити смерть рідних людей, чи готова жити далі, коли їх поруч нема?
         Так уже влаштоване наше життя,що ми не можемо без інших людей, без спілкування,співпраці з ними,їхньої допомоги й підтримки і, звичайно,їхньої любові. Мабуть, і найбільший егоїст не буде почуватися щасливим, маючи все для задоволення своїх потреб, але залишений сам-один.Тому цілком природною є потреба людини любити, бути любимою,мати сенс життя.
Над цим у своїй філософській ліриці розмірковує І. Франко,над цим поміркуємо і ми, адже у «Легенді про вічне життя» письменник продовжує тему любові й висуває тезу про взаємне кохання як критерій щастя, розмірковує про безсмертя людини, драматизм і дуже часту непередбачуваність людських стосунків.
      Зверніть увагу на епіграф, який ми записали. Наприкінці уроку ви спробуєте його закінчити.
Вдома ви мали можливість ознайомитись із змістом легенди.
Продовжте рядок(слайд 5)
Робота в групах
1 ряд(визначає жанр)
-Жанр твору (філософська легенда)
-У яких творах піднімаються вічні питання людського життя?Які вічні проблеми піднято у цьому творі?(Філософська лірика-це твори ,у яких передано думки й почуття, викликані складними проблемами буття,зокрема проблеми життя і смері,роздуми про сенс людського життя)
-Легенда-це (розповідь казкового чи фантастичного характеру про незвичайну подію або життя  й діяльність якоїсь особи).(Слайд6)
2 ряд (визначає тему, ідею; пояснюють,що таке тема та ідея)
-Тема- прагнення людей здобути вічне життя, їх нездатність керувати обставинами та власним щастям
Ідея-возвеличення взаємного кохання як одного із критеріїв людського щастя,прагнення людини бути щасливою, навіть якщо для цього треба відмовитись від безсмертя.(Слайд 7)
3 ряд (визначає сюжетні елементи композиції твору)
-Сюжетні елементи композиції:
Експозиція- Олександер Великий весь світ звоював
І отсе в Вавілоні, мов бог раював.
А побожний аскет вік в пустині прожив
Зав’язка- На ж тобі сей малий золотистий горіх.
Розвиток дії-
Кульмінація- А без щастя, без віри й любові внутрі
Вічно жить — се горіть вік у вік на кострі!
Ні, богине! Візьми свій дарунок назад!
Розвязка- Прояснів його ум, серце збулось химер,
                        А в опівніч саму Олександер умер.

Робота з текстом
 Зачитати перші два рядки легенди. Про якого «Олександра Великого» буде йти мова у творі?
Коротка презентація про Олександра Македонського      (слайд 8 )

Евристична бесіда.
-Що подарувала богиня «побожному аскету»?
-Як аскет заслужив у богині чудодійний горіх?(Молитвою і постом)
-Якою магічною силою був наділений золотистий горіх?( Зачитати слова богині)
-Чому аскет передав горіх цареві,адже це був дар про який він мріяв?(Він просив вічного життя, бо йому непотрібні були матеріальні цінності, але потім злякався, бо життя –це-боротьба, а вічне життя-це вічна боротьба. Хотів,щоб цар вічно жив для добра мільйонів) (Зачитати цитату «Та ось сумніви…Се ж безумство…)
-Чи скористався подарунком Олександр Македонський?
-Чому він це зробив ?(Кохання до дівчини) Автор вказує на те, що навіть сильні люди можуть бути слабкими.(Зачитати цитату « Та дівчини рабом…мов,пожар не згаса».)
-Чому цар передав горіх коханій ?(Бо дуже кохав її і не хотів без неї жити вічно).(Зачитати роздуми царя «Вічно жить…ти сам умирай»)
-Чому,на вашу думку, дівчина взяла від царя горішок, хоч і не кохає його?
-Якою автор зображує Роксану?( « З її уст вилітають бажання страшні…» ).  --Які художні засоби використовує автор, змальовуючи улюбленицю царя? (епітети «предивна краса», «горда красуня», «вогкі очі»; метафори «іскри горять»; порівняння «наче злі вороги»)
 -Чи імпонує вам її поведінка?(подвійна зрада: бере дарунок і отруює царя) ---Чого вона прагне чи є для неї любов найважливішою цінністю?На вашу думку чи варто довіряти таким людям?
 Робота з підручником.
Розгляньте ілюстрацію до твору (с.126). (Слайд 9)
-Який епізод твору змальовано? Кого з персонажів зображено? Чи зумів художник передати почуття людей?
Висновок.Часом ми кохаємо людей, які  нас не варті.
- Яким ми бачимо Птоломея? (цит. « Хоч не любить її..»)
- Які епітети й порівняння використовує автор,змальовуючи Птоломея?
 -Яку оцінку його діям ви можете дати?( Зрадник,нерозважливий у стосунках,байдужий)
-Хто хотів врятувати життя царю?(Зачитати слова куртизанки).
-Як ви оцінюєте вчинок куртизанки? Чому і вона не скористалася подарунком долі?
-Що сталося з подарунком богині?
-Чому  Македонський спалив чудодійний горіх, що приносив безсмертя людям?(Зачитати монолог Олександра « Вічно жить і любить…се горіть вік  у вік на кострі»
 Спробуємо схематично зобразити шлях, який здійснив чарівний горішок
(слайд ) Учні записують:
Богиня-аскет-цар-Роксана-Птоломей-куртизанка-цар-вогонь
-Чому горішок повернувся по колу туди звідки почав свій шлях?( Усе в житті рухається по колу і повертається на свої місця)
-Чому ніхто не наважився ним скористатися?
-Як ви думаєте якби золотистий горішок  міг змінювати колір,він то яким би він став, коли переходив із рук в руки? Скористайтесь підказкою і обгрунтуйте свій вибір? (Слайд 11)
                      Символіка кольорів
Червоний-могутність,                       
пурпуровий-шалене кохання,пристрасть,
жовтий-зрада,                          
чорний-влада і сила,трагічний кінець,загибель,
білий-невинність, чистота,
синій-спокій, холод, депресія,
зелений- життя
аскет
білий
цар
Червоний, пурпуровий,
дівчина Роксана
Жовтий, чорний-
Птоломей
синій
куртизанка
зелений
цар
чорний

Проблемне питання.
Чи згодні ви з тим ,що кожен намагався купити любов?( Це –гріх,бо святими почуттями не торгують)
Висновок.Олександр Македонський-сильна могутня людина, воїн,цар не зміг жити без любові, не зміг пробачити зради, бо без любові не бачив сенсу жити далі.
-А що б ви зробили  з горішком безсмертя? Усні відповіді учнів
V. Закріплення вивченого
Метод «Мікрофон».
       Філософська проблема про життя і смерть є актуальною в усі часи. І.Франко показав у «Легенді про вічне життя »  своє бачення сенсу людського життя. У чому ,на думку автора, сенс людського життя? ( Нема сенсу жити без любові). 
А у чому ви бачите сенс людського життя?
Складання сенкану до слова життя
ЖИТТЯ
ПРЕКРАСНЕ,ЧУДЕСНЕ
НАРОДИТИСЬ,ЛЮБИТИ,ТВОРИТИ
ДАРУВАТИ РАДІСТЬ ІНШИМ ЛЮДЯМ
ЛЮБОВ
                      Закінчити епіграф

VІ. Підсумки
 Вчитель. На сьогоднішньому уроці ми з вами через призму твору І.Франка побачили , що людське життя непередбачуване: ми народжуємося, живемо, творимо, здійснюємо подвиги, досягаємо нових вершин заради любові. А без неї людина не прагне до вічного життя, бо саме любов і є сенсом людського буття. Завершити урок я хочу словами Марії Терези
…життя-це виклик, прийми його,
життя-це обов'язок, виконай його, ..
життя-це любов, насолоджуйся нею, ..
життя таке чудове, не погуби його! 
Дом.робота. Скласти усно есе « У чому я вбачаю смисл свого життя?» або
«Чи варто жити без любові?»